Techniki oddechowe

Świadomy oddech™   

W dużej części naszych zajęć to praca ze świadomym oddechem.
Dla przypomnienia czym jest tak naprawdę oddech – słów kilka.

Jest bardzo wiele technik oddychania. Wszystkie te techniki mają wspólną cechę a mianowicie, trzeba je wykonywać świadomie.

Oddech jest pierwotnym procesem fizjologicznym, biologicznym i psychologicznym. Dzieli się na oddychanie zewnętrzne i wewnętrzne (komórkowe). Przeciętny człowiek wykonuje zazwyczaj nieświadomie około 22 tys. oddechów na dobę. Wydalonych przez oddech zostaje około 70% toksyn i końcowych produktów przemiany materii. Ten sam człowiek oddychając angażuje zaledwie 1/4 powierzchni płuc. Oddycha w większości w jeden sposób, a mianowicie oddechem piersiowym, albo brzusznym. Dla oddechu piersiowego charakterystycznym jest unoszenie się klatki piersiowej, oddech brzuszny wypycha i uwypukla nam brzuch. Można tez oddychać całym ciałem  (popatrz na oddychanie dziecka).

Oddech jest najważniejszą czynnością życia. Człowiek bez jedzenia wytrzyma około 4 tygodni, bez picia około 7 dni, a bez oddechu około 3 minut. Co następuje po tym – wiadomo śmierć. Oddech towarzyszy człowiekowi od momentu poczęcia, poprzez wszystkie dni i noce, aż do samego końca życia. Czynność oddechu jest przynależna autonomicznemu układowi nerwowemu. Współzależność jednego i drugiego jest ogromna. Kiedy jesteśmy zdenerwowani, oddech staje się szybki, w momentach lęku oddech staje się prawie niewyczuwalny, płytki. Moc różnych technik oddechowych jest taka, że oddechem możemy regulować stan fizyczny i psychiczny. W momencie nadmiernego pobudzenia możemy zastosować techniki świadomego pogłębionego i powolnego  oddechu,  zwalniając  procesy pobudzenia.

W momentach kiedy jesteśmy ospali, ociężali, kiedy brakuje nam energii, możemy użyć takiej techniki oddechu, która wprowadzi energię do naszego ciała czyniąc je ożywionym. Podczas trudnych sytuacji życiowych, tracimy połączenie z naszymi uczuciami, emocjami – tłumiąc je, oraz poczuciem ugruntowania, co powoduje napięcia, odrętwienie, czasami zamieranie ciała, a zwłaszcza zanikanie oddechu. Pracując z oddechem otwieramy i uwalniamy wzorce napięć w systemie nerwowym i mięśniowym. Dochodzimy do uczuć i emocji, które z różnych przyczyn nigdy nie wyszły na zewnątrz, tworząc kolejny pancerz.
Podczas świadomego oddychania, zwiększa się poziom neuroprzekaźnika Gaba, który ma wpływ na lęk i depresję.

Sama świadomość pracy z oddechem wpływa na:

  • poprawienie relacji z samym sobą i z otoczeniem
  • poradzenie sobie z trudnymi emocjami
  • zmniejszenie lęku
  • zachowanie spokoju w trudnych sytuacjach
  • polepszeniu koncentracji
  • zdrowy sen
  • zniwelowanie tremy przed wystąpieniami
  • bycie „tu i teraz”
  • odzyskanie wewnętrznego spokoju

Oddech 4-2-6-2

Technika pozwalająca na redukcję ilości oddechów w czasie 1 minuty.
Oddychając wg schematu odliczania na 4 robiąc wdech, odliczania do 2 robiąc wstrzymanie wdechu, odliczania do 6 robiąc wydech, odliczania do 2 wstrzymania wydechu, jesteśmy wstanie robić około 10 oddechów na minutę.
Prawidłowa wentylacja oddechowa wynosi właśnie 8-10 oddechów.
Jest to bardzo polecana przez nas technika.

Oddech Terapeutyczny

Jest terapią oddechową, podejściem do podstawowej nieświadomej czynności życiowej w sposób wpływający na zmianę wadliwego oddychania, które wpływa całościowo na istotę ludzką. W procesie uświadamiania i praktykowania odpowiedniej techniki przez osobę poddającej się tego typu pracy, terapia wpływa na zmianę wzorców oddechowych poprawiając tym samym parametry funkcjonowania organizmu, samopoczucie i zdrowienie.
Podejście skierowane na podnoszenie samoświadomości i rozwoju osobistego oraz profilaktykę.

Oddychanie połączone

Charakterystyką takiego oddychania jest brak przerwy między wdechem a wydechem. Połączony oddech daje nam możliwość dotarcia do tych głęboko umiejscowionych blokad, dając możliwość emocjonalnego, mentalnego i fizycznego uwolnienia. Podczas odpowiedniego oddychania wydziela się znaczna część m.in. endorfin i opiatów, które zmniejszają jednostkę bólową dając większą odporność.
Zamrożone uczucia i emocje podczas takiego oddychania mają możliwość uwolnienia. Technika pozwala na wchodzenie w różne stany dyskomfortu, które są kluczem puszczania wzorców napięć, dając później uczucie ulgi i uwolnienia.

Oddech przerywany

Technika polegająca na oddychaniu  przez nos jednym z nozdrzy lub naprzemiennie.

  • zatykamy prawe nozdrze prawym kciukiem i robimy 15 oddechów lewym nozdrzem.
    – chwilkę odpoczywamy
  • zatykamy lewe nozdrze małym palcem i robimy 15 oddechów prawym nozdrzem.
    – chwilkę odpoczywamy
    – ww sekwencję powtarzamy kilka razy
  • lewy wdech – prawy wydech – prawy wdech – lewy wydech. 30 takich odechów.
    – chwilkę odpoczywamy
    – ww sekwencję powtarzamy kilka razy.

Oddech psychofoniczny

Technika zaadoptowana przez dr Ewę Reich z terapii Atem.
Zadaniem tej techniki jest otwarcie ciała na swobodne przepływanie oddechu niczym fala przez całe ciało.
Przy wydychaniu powietrza wydaje się dźwięk obserwując w którym miejscu oddech się zatrzymuje. Jest to delikatna i subtelna praca połączenia oddechu i dźwięku w celu usunięcia blokad w ciele.

Oddech przerywany

Technika polegająca na wykonaniu pełnego wdechu na kilka razy i wydechu również na kilka razy. Celem tej techniki jest wydłużenie samego cyklu oddechowego. Ćwiczenie wykonujemy 8 razy.

Oddech Bhastrika

Bardzo dynamiczna technika polegająca na bardzo szybkiej wymianie wdechu i wydechu.
Oddech płynie tylko przez nozdrza. Wydaje się dźwięk jaki wydaje parowóz.
Taki oddech powoduje pobudzenie układu nerwowego, wzrost ciśnienia i podwyższenia temperatury ciała i ożywienie.
Technika nie zalecana osobom  z wysokim ciśnieniem, chorobami oczu (odklejanie siatkówki, jaskra), z krwawień z nosa, w okresie menstruacji, ostrych i podostrych stanów zapalnych.

Oddech ze wstrzymaniem powietrza po wdechu lub po wydechu

Technika polegająca na wstrzymaniu na kilka – kilkanaście sekund powietrza po wdechu lub po wydechu. Po kilu powtórzeniach robimy przerwę, wracamy do swojego oddechu i powtarzamy sekwencję kilka razy.

Shopping Cart
Scroll to Top
Scroll to Top