Przeżyłeś trudne lub traumatyczne zdarzenie, które wywarło stały wpływ na Twoje życie? Czy wciąż myślisz o tym zdarzeniu i wpływa ono na Twoje samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne?
To może być PTSD (post traumatic stress disorder), czyli zespół stresu pourazowego.
Odpowiednie wsparcie psychoterapeuty może okazać się kluczowe w leczeniu PTSD.
- Czym jest PTSD?
PTSD (post traumatic stress disorder), czyli zespół stresu pourazowego to zaburzenie natury psychicznej. Może się ono rozwijać na skutek doświadczenia lub bycia świadkiem wydarzenia, które wiązało się z zagrożeniem bezpieczeństwa, zdrowia i życia swojego lub drugiej osoby.
Takim zagrożeniem może być katastrofa naturalna lub drogowa, napaść, gwałt, ale także otrzymanie informacji o śmierci bliskiej osoby (szczególnie w traumatycznych okolicznościach) lub przejście poważnej choroby czy operacji własnej lub kogoś bliskiego. Nasz system przetwarzania zazwyczaj jest tak przeciążony, że nie potrafi już podpowiadać, jak sobie radzić z przeżytym stresem i późniejszymi zdarzeniami dnia codziennego.
Konsekwencją takiego mechanizmu w naszej psychice jest pojawienie się objawów PTSD.
- Jakie są objawy zespołu stresu pourazowego, czyli objawy PTSD?
Objawy pojawiają się najczęściej w okresie od 1 do 6 miesięcy po doświadczonej traumie.
Są to przede wszystkim:
- nawracające i uporczywe wspomnienia o traumatycznym doświadczeniu – mogą przyjmować postać natrętnych myśli lub koszmarów sennych.
- unikanie miejsc, osób i przedmiotów, które nasuwają skojarzenia z traumą.
- obniżony nastrój, drażliwość, czasem także trudności z regulacją emocji i wybuchy gniewu.
- niemożność czerpania przyjemności z aktywności, które dotychczas sprawiały radość.
- mogą pojawić się też objawy fizyczne, takie jak częste bóle głowy, brzucha, problemy żołądkowe, czy ogólne złe samopoczucie fizyczne
Osoby, cierpiące na PTSD nieustannie powracają do traumatycznych przeżyć z przeszłości. To z kolei powoduje u nich nieustanne cierpienie, nieumiejętność dostosowania się do codziennego funkcjonowania, a niekiedy też do poważnych objawów fizycznych.
- Jak długo trwa PTSD?
Nie u każdej osoby, która doświadczyła traumy rozwija się PTSD. Jeżeli Pacjent od razu po dramatycznym przeżyciu uzyska fachową pomoc psychologa lub psychoterapeuty, który podpowie mu, jak sobie radzić lub otrzyma pełne empatii i zrozumienia wsparcie bliskich ma dużą szansę na samodzielne przepracowanie traumy i nie doświadczanie w późniejszym okresie jej objawów. Jeśli jednak pojawią się u Ciebie objawy wskazujące na PTSD to terapia jest niezbędna. W niektórych przypadkach może być również potrzebna pomoc lekarza psychiatry. Bez tego specjalistycznego wsparcia PTSD pozostawiony sam sobie i nie leczony może trwać latami.
- Jak mogę Ci pomóc uwolnić się od objawów PTSD?
Gdy podejrzewasz u siebie PTSD najlepiej skierować swoje kroki do psychoterapeuty. Specjalistyczne wsparcie, jakie tu otrzymasz pozwoli skutecznie pracować nad wyeliminowaniem PTSD.
Każda konsultacja i sesja indywidualna odbywa się w atmosferze pełnej delikatności, szacunku i troski o Twój komfort. W moim gabinecie zyskasz pełne wsparcie i odzyskasz poczucie bezpieczeństwa, jakie zabiera nieleczony zespół stresu pourazowego.
Chcesz pokonać PTSD, czyli zespół stresu pourazowego i na nowo zacząć cieszyć się życiem? Napisz do mnie i umów się na spotkanie!